Waga do sklepu jest niezbędnym elementem wyposażenia wielu działalności handlowych. Na rynku dostępne są zarówno podstawowe urządzenia pomiarowe, jak i bardziej specjalistyczne modele. Niezależnie od wyboru, warto pamiętać, że zakup wagi wiąże się z pewnymi regulacjami prawnymi. W jaki sposób wybrać wagę? Czym jest legalizacja i jak często należy ją przeprowadzać?
 

Co to jest waga sklepowa?

Waga sklepowa jest urządzeniem powszechnie wykorzystywanym w handlu. Można ją znaleźć w takich punktach, jak:

 • sklep spożywczy,
 • piekarnia,
 • cukiernia,
 • sklep mięsny.

Czy waga do sklepu jest niezbędna? Pomijając kwestie prawne, urządzenie ma wiele praktycznych zalet:

 • usprawnia pracę na stanowisku sprzedaży,
 • gwarantuje dokładność pomiarów,
 • zapewnia precyzyjną wycenę i prawidłową sprzedaż.

Waga do sklepu jest więc bardzo ważna nie tylko z punktu widzenia pracowników, ale również samego klienta – jest bowiem gwarancją, że podana cena produktów odpowiada rzeczywistemu zakupowi.

Każdy przedsiębiorca, który w swojej działalności korzysta z wagi do sklepu, musi wywiązywać się z pewnych obowiązków. Nie wystarczy jedynie kupić odpowiednie urządzenie i umieścić je w punkcie handlowym. Aby waga odpowiednio działała i była użytkowana zgodnie z prawem, musi być zalegalizowana. Co to znaczy?
 

Co jaki czas należy przeprowadzić legalizację wagi?

Przyrządy pomiarowe służące między innymi do rozliczeń handlowych, czyli te wykorzystywane w sklepach, podlegają urzędowemu potwierdzeniu ich wiarygodności. Legalizacja jest więc zespołem czynności, które potwierdzają, że dane urządzenie spełnia określone wymagania – jest precyzyjne i dokładnie waży towary.

Kupując wagę do sklepu, należy upewnić się, że posiada legalizację pierwotną. Dzięki temu będzie mogła być użytkowana od razu po zakupie i aż do momentu wygaśnięcia uprawnień. Kiedy upływa termin legalizacji? Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od terminu pierwszej legalizacji.

Do 26 kwietnia 2019 r.:

 • Pierwsza legalizacja dokonana przed 26.04.2019 r. jest ważna przez 3 kolejne lata kalendarzowe bez ostatniego miesiąca.


Po 26 kwietnia 2019 r.:

 • Pierwsza legalizacja jest ważna przez  2 kolejne lata kalendarzowe bez ostatniego miesiąca.

Legalizacje ponowne są ważne przez 25 miesięcy, licząc od pierwszego dnia tego miesiąca, w którym dokonano legalizacji.

Obowiązek dopilnowania terminowej legalizacji spoczywa na przedsiębiorcy. Warto więc odpowiednio wcześniej zadbać, by waga do sklepu spełniała wszystkie wymagania – w przeciwnym wypadku przewidziane są kary.
 

W jaki sposób wybrać wagę do sklepu?

Wybór wagi sklepowej powinien być przemyślany. Ważne, by była jak najlepiej dopasowana do charakteru prowadzonej działalności i zakupiona od sprawdzonego producenta. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń pomiarowych. Wśród najpopularniejszych wyróżnia się wagi:

 • proste – najbardziej podstawowe, które pokazują wyłącznie wagę ważonych towarów,
 • kalkulacyjne – bardziej zaawansowane, które pokazują nie tylko wagę, ale umożliwiają też wprowadzenie ceny danego produktu. Wagi kalkulacyjne od razu wyliczają należność, którą ma zapłacić klient – świetnie sprawdzają się więc w sklepach.

Istnieją również wagi o nieco innym przeznaczeniu, które mają szerokie zastosowanie w dużych sklepach oraz magazynach. Są to między innymi wagi:

 • etykietujące,
 • kontrolne,
 • magazynowe.

Wybierając urządzenie, warto więc zastanowić się, jakie dokładnie zadanie ma spełniać i jakie funkcje posiadać. Nowoczesna waga do sklepu może być zarówno podstawowym modelem, jak również bardziej zaawansowanym narzędziem pracy. Na rynku są dostępne wagi sklepowe, które oferują na przykład możliwość liczenia sztuk ważonych produktów. Wszystko zależy więc od wielkości, zakresu działania i potrzeb danej działalności.
 

Waga do sklepu – podsumowanie

Wagi sklepowe to urządzenia niemal niezbędne w przypadku działalności handlowej. Są jednym z najważniejszych elementów sprawnie działającego sklepu – zapewniają efektywną obsługę oraz poprawną sprzedaż. Waga do sklepu powinna być przede wszystkim solidna, nowoczesna i łatwa w obsłudze, ale należy pamiętać również o kwestiach prawnych – terminowej legalizacji. W przypadku urządzeń pomiarowych ponad wszystko liczy się precyzja i bezawaryjność. Warto postawić na zakup u sprawdzonego producenta, który ma doświadczenie w tej dziedzinie.

Zamknij menu
Przesuń w górę