Jaką wybrać niszczarkę do papieru?

Ochrona danych osobowych to dzisiaj obowiązek każdej firmy, niezależnie od profilu działalności. Dowiedz się, czym jest niszczarka do papieru i w jaki sposób działa. Czy to jest niezbędne urządzenie w biurze? Dzięki temu łatwiej podejmiesz decyzję, jaką niszczarkę do papieru wybrać. Dokumenty zawierają dane, które należy i warto chronić, dlatego sprawdź, co trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie takiego sprzętu. 

Czym jest niszczarka do papieru? Kto z niej korzysta?

Niszczarka do papieru służy rozdrobnieniu dokumentów (a w niektórych modelach także płyt CD/DVD) w taki sposób, żeby ponowne złożenie i odczytanie danych było wręcz niemożliwe. Niszczarki dzieli się na dwie grupy ze względu na sposób cięcia papieru:

  • tnące na ścinki, czyli drobne kawałki, które w zasadzie uniemożliwiają odtworzenie dokumentu,

  • tnące na paski, które nadają się do niszczenia dokumentów o niskim stopniu tajności.

Warto zadać sobie pytanie nie tylko, czym jest niszczarka do papieru, ale również do czego służy. Przeznaczenie urządzenia jest bowiem kluczowe dla wyboru najlepszego modelu. Inna niszczarka sprawdzi się w domu, a inna w dużej firmie czy w kancelarii prawnej - będą się różniły wydajnością, wielkością kosza i dodatkowymi funkcjami. 
Kto najczęściej korzysta z profesjonalnych niszczarek do papieru? Przede wszystkim instytucje, które mają dostęp do chronionych danych osobowych - banki, administracja publiczna, międzynarodowe korporacje, uczelnie wyższe, sieci telefonii komórkowej. Nie oznacza to jednak, że nie jest potrzebna w mniejszych firmach - wręcz przeciwnie. Wszystkie dokumenty, które zawierają dane poufne, należy dokładnie zniszczyć. Tymczasem aż 80% osób w gospodarstwach domowych nie robi tego wcale albo robi to w sposób niewystarczający. 

Jak działa niszczarka do papieru?

Zastanawiasz się, jak działa niszczarka do papieru? Standardowe urządzenia są wyposażone w ostrza, które odpowiadają za cięcie dokumentów na bardzo cienkie paski. Stopień zniszczenia papieru różni się w zależności od modelu. Istnieje system klasyfikacji niszczarek (tzw. normy DIN, czyli niemiecki standard jakości), który w prosty sposób pozwala określić, jakie jest jej przeznaczenie:

  • P-5: dokumenty ściśle tajne, 
  • P-4: dokumenty tajne,
  • P-3: dokumenty poufne,
  • P-2: korespondencja wewnętrzna,
  • P-1: dokumenty z danymi, które nie są poufne i tajne.

W zależności od tego, jakie oznaczenie ma niszczarka do papieru, uzyskujemy określonej wielkości paski, ścinki lub mikrościnki. 
Jak działa niszczarka do papieru? Wystarczy włożyć kartkę lub plik kartek do szczeliny, która standardowo znajduje się u góry urządzenia. Na rynku są dostępne modele, które wyłączają się automatycznie po wypełnieniu pojemnika. Warto też rozważyć zakup niszczarki z funkcją rozdrabniania płyt CD i DVD, która w prosty sposób pozwoli również pozbyć się nieaktywnych kart płatniczych i członkowskich. 

Jaką niszczarkę do papieru wybrać?

To, jaką niszczarkę do papieru wybrać, w dużej mierze zależy od skali niszczenia dokumentów. Jeśli zamierzasz korzystać z urządzenia okazjonalnie (na przykład w domu), doskonale sprawdzi się kompaktowy model, który bez problemu postawisz przy biurku. 
Z kolei instytucje, które dysponują dużą ilością dokumentów, powinny wybrać niszczarkę do papieru o większej wydajności oraz z pojemnym koszem na ścinki. Zwróć uwagę na stopień bezpieczeństwa, który zapewni nieodwracalne zniszczenie papierów - im jest wyższy, tym lepiej. Zadbaj również o komfort pracy w firmie, wybierając cichą niszczarkę. Warto wybrać urządzenie, które zawiera dodatkowe funkcje, ułatwiające jego obsługę i zabezpieczające sprzęt. 
Czy warto zainwestować w wysokiej jakości niszczarkę do papieru? Taki zakup z pewnością przełoży się na wydajność urządzenia i jego trwałość. To nie tylko sposób na ochronę danych osobowych, ale również dobrą organizację pracy. Zastanawiasz się, jaką niszczarkę do papieru wybrać i czy musi być droga? Na rynku są dostępne urządzenia w cenie samochodu dobrej klasy, ale to niekoniecznie jest najlepsze rozwiązanie. VKF Renzel oferuje korzystne cenowo niszczarki o wysokich parametrach technicznych.

Zamknij menu
Przesuń w górę