Niestety w dzisiejszych czasach jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Oczyszczacz powietrza coraz częściej jest nieodłącznym elementem biur, a także wielu domów i mieszkań. Od dawna zastanawiasz się, który oczyszczacz powietrza do biura będzie najodpowiedniejszy? Jest wiele parametrów, które należy wziąć pod uwagę, aby urządzenie rzeczywiście poprawiło jakość wdychanego powietrza. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę wybierając oczyszczacz powietrza. 

Powietrze w biurze – rodzaje zanieczyszczeń

Co daje oczyszczacz powietrza? Dzięki niemu dostarczasz organizmowi mniej substancji toksycznych, ponieważ to urządzenie ma możliwości pochłaniania cząsteczek brudu, pyłu i zanieczyszczeń. Miejsce pracy to skupisko ludzi, ale także licznych wirusów i bakterii. Dowiedz się, z czego wynikają i czy mogą mieć negatywny skutek na organizm.

Elektronika

Biuro to skupisko wielu urządzeń elektrycznych, takich jak telefony, komputery, laptopy, telewizory, które emitują szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne. Do powietrza uwalnianie są cząsteczki dodatnio naładowanych jonów, które wpływają negatywnie dla zdrowia człowieka. Wiele osób będąc w biurze, odczuwa:

 • pogorszone samopoczucie,
 • zmęczenie,
 • osłabienie,
 • problemy z koncentracją i pamięcią,
 • ogólne rozdrażnienie.

Smog

W miesiącach jesienno-zimowych sytuację pogarsza jakość powietrza na zewnątrz. Składniki smogu bez problemu przedostają się do wnętrza biura, zatruwając organizmy ludzi. Substancje trujące zawarte w smogu powodują:

 • alergię,
 • astmę,
 • niewydolność oddechową,
 • bóle głowy,
 • podrażnienie oczu.

Mogę przyczyniać się także do rozwoju poważniejszych schorzeń jak nowotwory czy choroby związane z układem krążenia.

Wirusy i bakterie

Wielu pracowników w jednym miejscu oznacza również dużo wirusów i bakterii. Najwięcej z nich znajduje się na myszkach oraz klawiaturach komputerów. Pomieszczenia biurowe są również narażone na pleśnie i grzyby, które powodują wiele chorób i zmniejszają odporność organizmu. Z pewnością nie raz zdarzyło się, że jeżeli jedna osoba w biurze zachorowała, to reszta szybko podłapała objawy choroby. Czy warto tak narażać pracowników i własną firmę?

Jak jakość powietrza wpływa na pracę?

Po stronie pracodawcy leży zapewnienie pracownikowi odpowiedniej temperatury i jakości powietrza w miejscu pracy. Zanieczyszczone powietrze w zamkniętym pomieszczeniu wpływa negatywnie na organizm, ponieważ takie środowisko sprzyja rozwojowi grzybów, bakterii i wirusów.

Osoby pracujące w pomieszczeniach zanieczyszczonych mogą odczuwać:

 • bóle głowy;
 • osłabienie;
 • brak koncentracji;
 • podrażnienie dróg oddechowych.

Ponadto zła jakość powietrza obniża wydajność pracowników, co przekłada się na jakość pracy. O powietrze trzeba zadbać szczególnie w okresach grzewczych i sezonie jesienno-zimowym, kiedy temperatura na zewnątrz spada, a wiele osób pali w piecach, generując tym samym smog.

Oczyszczacz powietrza do biura – co wziąć pod uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza?

Oczyszczacze powietrza to najbardziej efektywne urządzenia do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach zamkniętych – zasysają zanieczyszczone powietrze, filtrują je i z powrotem oddają do obiegu. Zastanawiając się, jaki oczyszczacz powietrza będzie najlepszy dla biura, weź pod uwagę kilka istotnych czynników, takich jak:

 • filtry – trzeba wiedzieć, co ile należy je wymieniać, jak je czyścić, jaka jest ich cena oraz żywotność.
 • Głośność – szukaj oczyszczaczy, które są ciche. Praca w biurze wymaga pełnego skupienia i zaangażowania, dlatego hałas nie jest wskazany.
 • Wydajność – zależy od tego, jak duże pomieszczenie chcesz oczyścić.
 • Moc – oczyszczacze powietrza powinny charakteryzować się odpowiednią mocą, gdyż tylko wtedy mogą poprawnie i wydajnie pracować.

Warto też pomyśleć nad akcesoriami dodatkowymi, które umożliwiają zawieszenie oczyszczacza na ścianie lub sterowanie nim za pomocą pilota. Na rynku dostępny jest także oczyszczacz powietrza z jonizatorem lub wbudowanym nawilżaczem, które bardzo dobrze wpływają na układ oddechowy.

Podsumowanie

Oczyszczacz powietrza jest ważną inwestycją dla firmy. Pomaga utrzymywać pracowników przy zdrowiu, dzięki temu wzmocnią koncentrację, skupienie, które wpływają na jakość pracy. Czyste powietrze pomoże zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób, dzięki czemu pracownicy będą mogli swobodnie oddychać, a alergie i przeziębienia nie będą im straszne. Jeżeli nie masz pomysłu, gdzie kupić dobrej jakości oczyszczacz powietrza, to na ratunek wychodzi firma VKF Renzel, która oferuje oczyszczacze dostosowane pod każdą powierzchnię.

Zamknij menu
Przesuń w górę