Wysyłając ładunek do klienta chcesz, by dotarł do niego w nienaruszonym stanie. Ważne jest więc odpowiednie zabezpieczenie towaru w transporcie, które pozwoli na dostarczenie nieuszkodzonej przesyłki przez kierowcę. Nie każdy wie jak to zrobić, a wpływa to między innymi na bezpieczeństwo i komfort transportu. Z tego tekstu dowiesz się, dlaczego ważne jest odpowiednie zabezpieczenie towaru, jakie są sposoby zabezpieczenia ładunku i za pomocą czego najlepiej to zrobić. 
 

Dlaczego ważne jest prawidłowe zabezpieczenie palety?

Jako firma sprzedająca towar masz obowiązek zadbać o prawidłowe zabezpieczenie ładunku podczas transportu. Mimo że często bezpośrednim dowozem zajmuje się inny przewoźnik, to musisz zagwarantować, że przesyłka trafi do odbiorcy w nienaruszonym stanie. Nieraz zdarza się, że po otwarciu zamówionej paczki, klienta spotyka rozczarowanie. Czemu? Bo towar, na który czekał tyle czasu, jest uszkodzony. Najczęściej jest to wina złego sposobu zabezpieczenia ładunku.

Jeśli postawisz na złe sposoby zabezpieczenia towaru, to klient z pewnością nie będzie zadowolony z Twoich usług. Przykładem jest sytuacja, gdy na drewnianej palecie zostanie ułożony za ciężki towar. Może to skutkować pęknięciem palety podczas transportu. Stanie się to kłopotliwą sytuacją dla przewoźnika, który zajmuje się transportem danej przesyłki. Opóźni to jego pracę i wprowadzi niepotrzebny stres. Jako nadawca musisz w takiej sytuacji pokryć koszty ponownego zabezpieczenia towaru, a w wyjątkowych przypadkach również jego wymiany. Będzie to niewątpliwie strata dla firmy. Wpłynie to również na klienta, który będzie zniecierpliwiony i zaniepokojony. Może się zdarzyć, że okoliczności zniechęcą kupca do ponownego skorzystania z Twojej oferty. 
 

Sposoby zabezpieczenia towaru na palecie

Firmy często nie do końca zdają sobie sprawę, że transport palety potrzebuje odpowiednio przystosowanego zabezpieczenia. Zdarza się, że towar jest ułożony na palecie w nieodpowiedni sposób, co skutkuje przesunięciem się ładunku podczas przewozu. Może ulec on z tego powodu uszkodzeniu, co z pewnością opóźni i utrudni dostawę. Na co więc zwrócić uwagę przygotowując transport palety?

Powinieneś zadbać o to, by najcięższe i największe pakunki znajdowały się na spodzie ładunku. W przeciwnym przypadku istnieją duże szanse, że mniejsze paczki zostaną uszkodzone podczas przewozu. 

Zabezpieczenie towaru w transporcie musi być dostosowane do rodzaju ładunku. Jeśli na drewnianej palecie zostanie umieszczony ciężki sprzęt hutniczy, to możesz mieć pewność, że zabezpieczenie ładunku nie jest prawidłowe. Z powodu zbyt ciężkiego towaru paleta może ulec pęknięciu, co może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu.

Warto zwrócić uwagę na mocowania przy przygotowywaniu ładunku na palecie. Zapewnią one dodatkowe zabezpieczenie ładunku w transporcie, co skutkuje większym komfortem dla przewoźnika oraz klienta.

Poniżej przedstawiamy kilka sposobów zabezpieczenia transportu palety, by przesyłka w nieuszkodzonym stanie trafiła do odbiorcy.
 

Taśma - zapewni dobre mocowanie

Najprostszym sposobem mocowania ładunku jest użycie taśmy. W prosty sposób pozwoli na związanie kilku elementów ze sobą oraz przymocowanie ich do palety. Uchroni to poszczególne części przesyłki przed przesunięciem podczas transportu palety.
 

Folia stretch - zabezpieczy paletę

Folia stretch cieszy się obecnie szeroką popularnością. Używamy jej jako zabezpieczenie towaru w transporcie, ale także chcąc uchronić przedmioty przed m.in. wilgocią. Folią stretch najlepiej owinąć załadowaną już paletę, co pozwoli na bezpieczny transport w różnych warunkach, a także na wzmocnienie jej konstrukcji.
 

Pokrywy na palety - sposób na zakrycie niedoskonałości

Podczas transportu dobrze sprawdzą się owijki na palety. W prosty sposób umożliwią zakrycie niedoskonałości palety, która będzie się lepiej prezentować podczas przewozu. Używając spersonalizowanych pokryw na palety, możesz też przy okazji zadbać o marketing swojej firmy.
 

Kątowniki - wzmocnią konstrukcję na palecie

Swoje zastosowanie podczas zabezpieczenia towaru w transporcie znajdują też kątowniki. W prosty sposób pozwolą na wzmocnienie konstrukcji znajdującej się na palecie. Dzięki nim poszczególne części ładunku mają zagwarantowaną dobrą przyczepność. Przeciwdziała to nieplanowanym przesunięciom podczas transportu.
 

Przekładki antypoślizgowe - zapobiegają przesunięciom towaru

Spełniają podobną funkcję co kątowniki. Użycie przekładek antypoślizgowych to dobry sposób zabezpieczenia ładunku przed przesuwaniem w trakcie przewozu. Pozwalają w bezpieczniejszy sposób umieszczać dodatkowe warstwy na palecie i zmniejszają przy tym możliwość uszkodzenia towaru.
 

Podsumowanie

Chcąc przygotować transport palety powinieneś zwrócić uwagę na jej prawidłowe zabezpieczenie, by towar trafił do odbiorcy w nieuszkodzonym stanie. Ważne jest, byś wybrał odpowiedni sposób zabezpieczenia ładunku podczas transportu. Z pewnością wpłynie to na pozytywną opinię klienta i komfort przewoźnika.
 
Zamknij menu
Przesuń w górę