Planowanie oświetlenia jest jednym z najważniejszych etapów aranżacji sklepu. Jakie LED-y wybrać i gdzie umieścić punkty świetlne, by przestrzeń była jak najbardziej funkcjonalna dla pracowników i klientów? Projektując przestrzeń handlową, warto wziąć pod uwagę zarówno kwestie estetyczne, jak i praktyczne – światło nie może być za mocne ani za słabe i należy dobrze zaplanować jego rozmieszczenie. W artykule wyjaśniamy, dlaczego warto wykorzystać lampy LED do oświetlenia sklepu oraz jakie są wady i zalety tego rozwiązania.
 

Oświetlenie LED – czy warto zastosować je w sklepie?

Lampy LED emitują światło w oparciu o diody elektroluminescencyjne. Co to znaczy? W tradycyjnych lampach żarowych za emisję światła odpowiada żarnik, który emituje światło pod wpływem temperatury. Diody LED są natomiast elementami półprzewodnikowymi – prąd elektryczny jest bezpośrednio przetwarzany w światło o różnych barwach. Oświetlenie tego rodzaju od lat cieszy się rosnącą popularnością ze względu na szerokie korzyści, jakie niesie.
 

Wady i zalety oświetlenia LED

Wykorzystanie technologii LED-owej ma wiele zalet. Oto najważniejsze z nich:

 • oszczędność – choć cena żarówek LED jest wyższa od tych tradycyjnych, koszty zakupu zwracają się ze względu na ich wydajność i możliwość dłuższej eksploatacji,
 • długa żywotność – LED-y są bardziej trwałe od innego rodzaju oświetlenia, a ich przeciętny czas pracy jest nawet kilkukrotnie dłuższy,
 • ekologia – diody LED nie emitują ciepła, gdy świecą, a co za tym idzie – zużywają dużo mniej energii niż lampy żarowe,
 • estetyczny wygląd – LED-y mogą emitować bardzo ciepłe, jak i chłodne światło w różnych barwach, a do tego można wykorzystać je do różnych aranżacji – na przykład w formie stylowych opraw meblowych LED,
 • bezpieczeństwo – wykorzystując oświetlenie LED-owe, nie trzeba martwić się o nadmierne nagrzewanie i ewentualne pożary. Oświetlenie LED jest też wolne promieniowania UV, a dzięki temu nie jest szkodliwe dla ludzkiego wzroku czy skóry.

Jak widać, lampy LED są bardziej energooszczędne, bezpieczne i ekologiczne od innych rozwiązań oświetleniowych, a do tego – wydajne i opłacalne finansowo. Czy mają jakieś wady? Użytkownicy często zwracają uwagę na następujące problemy:

 • wysoka cena zakupu – choć LED-y są dobrą inwestycją długoterminową, wymagają większego nakładu finansowego przy zakupie niż tradycyjne żarówki,
 • czułość na temperaturę – lampy LED-owe narażone na pracę w bardzo wysokiej lub zmiennej temperaturze mogą ulec przepaleniu,
 • wrażliwość na skoki i spadki napięcia, które zdarzają się w przypadku starszych lub wadliwych instalacji elektrycznych.


Dlaczego warto wybrać oświetlenie LED do sklepu?

Taśmy oraz lampy sufitowe LED do sklepu to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy planują aranżację funkcjonalnej przestrzeni. Oświetlenie tego rodzaju jest energooszczędne i bardzo wydajne, dzięki czemu rachunki za prąd będą niższe niż w przypadku lamp żarowych. LED-y są tym samym ekologicznym rozwiązaniem, które świetnie wpisze się w wizerunek nowoczesnych marek.

Wiele osób planujących zamontować oświetlenie, zastanawia się, jakie rozwiązanie wybrać, by dobrze się prezentowało. Na rynku dostępne są łatwe w montażu taśmy LED, a także lampy o różnych kształtach i wymiarach. Szeroki wybór pozwala zaaranżować przestrzeń sklepu zgodnie z charakterem działalności. Dobrze dobrane oświetlenie LED skutecznie oświetla pomieszczenia i poprawia ich wygląd, co pozytywnie wpływa na samopoczucie klientów i pracowników.
 

Rodzaje oświetlenia LED

Lampy LED doskonale sprawdzają się jako oświetlenie sufitowe, które podkreśla nowoczesną stylistykę wnętrza. Popularnym rozwiązaniem jest również podświetlanie półek, regałów i luster za pomocą specjalnych taśm LED. Jak wybrać odpowiedni model lampy do wnętrza? Na rynku dostępne są między innymi:

 • tuby oświetleniowe,
 • prostokątne oprawy,
 • platfony,
 • lampy wiszące,
 • reflektory,
 • panele,
 • oświetlenie podtynkowe.

Szeroki wybór modeli lamp z zastosowanie diod LED pozwala na dużą dowolność aranżacyjną, co ułatwia planowanie spójnej stylistycznie i dobrze oświetlonej przestrzeni handlowej. Przed zakupem warto zastanowić się, ile punktów świetlnych powinno być w sklepie i jakie elementy warto podświetlić dodatkowo.
 

Oświetlenie LED – jakie wybrać?

Oświetlenie w sklepie musi być dobrze rozplanowane – wszystkie punkty powinny pasować do siebie zarówno wyglądem, jak i barwą światła. Jakie LED-y najlepiej nadają się do oświetlenia ściany i sufitu? Warto postawić na symetrycznie rozmieszczone lampy, na przykład w formie tub, platfonów czy paneli. W przypadku powierzchni handlowych bardzo ważne jest równomierne rozprowadzenie światła, które dobrze oświetli wszystkie produkty, nie zwracając uwagi klientów.

Lampy wiszące czy reflektory sprawdzają się jako dodatkowe źródło światła pełniące funkcję dekoracyjną. To doskonałe rozwiązanie do sklepów, które dużą wagę przywiązują do stylistyki wnętrza, na przykład odzieżowych czy meblarskich.
 

Czym musi charakteryzować się oświetlenie LED?

Podczas zakupu oświetlenia LED-owego należy zwrócić uwagę na kilka parametrów technicznych. Oto najważniejsze z nich:

 • moc strumienia świetlnego podana w lumenach,
 • barwa światła,
 • sposób mocowania,
 • kąt rozsyłu światła.

Oświetlenie sklepu powinno mieć odpowiednią moc, by oświetlić dużą powierzchnię, dlatego warto zwrócić uwagę na dane techniczne i porównać dostępne modele lamp. Istotną kwestią jest również wybór barwy światła: ciepłej, neutralnej lub zimnej. Jakie najlepiej sprawdzają się w przypadku sklepów? Warto postawić na lampy LED, które emitują białe, neutralne światło – jest uniwersalne, zbliżone do światła dziennego i nie męczy oczu. Świetnie podkreśli zalety asortymentu, a klienci będą czuć się swobodnie i naturalnie.
 

Gdzie zamontować oświetlenie LED?

Montaż lamp LED zależy od ich rodzaju. Większość należy umieścić na sufitach i ścianach, by zapewnić jak najlepsze oświetlenie przestrzeni sklepu. Nowoczesne reflektory często montuje się na specjalnych szynach, które tworzą oryginalną aranżację. Warto również dobrze zaplanować rozmieszczenie świateł dekoracyjnych.
 

Jakie taśmy LED wybrać i gdzie je zamontować?

Aby podświetlić półki, a w przypadku sklepów piętrowych – również schody, nie potrzeba dużej mocy. Warto wybrać taśmy LED o zimnej lub neutralnej barwie. Ze względu na dużą różnorodność i łatwość montażu listwy i taśmy LED można zastosować na wiele sposobów – do podświetlenia sufitu, lady sklepowej, witryn i regałów. Dzięki temu pomieszczenie stanie się bardziej atrakcyjne dla klientów.
 

Jakie LED-y wybrać do sklepu? Podsumowanie

Lampy LED to doskonały wybór do sklepu – są energooszczędne, wydajne i dobrze się prezentują. Możliwość wyboru odpowiedniej barwy i mocy światła pozwala stworzyć idealną przestrzeń do zakupów, w której klienci dobrze się czują. Jeśli planujesz otwarcie sklepu, zadbaj o atrakcyjne eko gadżety i praktyczne artykuły higieniczne. Warto dbać o rozwój firmy kompleksowo, a funkcjonalny wystrój i odpowiednie podejście do klienta zawsze się opłacają.

Zamknij menu
Przesuń w górę