Słupki odgradzające są nieodłącznym elementem przestrzeni miejskiej, spotkać je można w biurowcach, w instytucjach kulturalnych, szpitalach, a nawet na lotniskach. Wykorzystuje się je podczas masowych imprez do wydzielenia różnych sfer lub do stworzenia linii kolejki. Choć mogą wydawać się niepozorne, pełnią one kluczową rolę w zabezpieczaniu obszarów oraz zarządzaniu ruchem pieszych, przyczyniają się też do bezpieczeństwa uczestników wydarzeń plenerowych. Od małych słupków na eventach, przez eleganckie modele do wykorzystania we wnętrzach muzeum lub kina po duże słupki do ustawienia na otwartej przestrzeni — wszystkie pomagają w organizacji i tworzą wyraźne linie, wskazując obszary, po których mogą poruszać się piesi. W dodatku współczesne słupki odgradzające to nie tylko sposób na podniesienie poziomu bezpieczeństwa, ale także estetyczny element wielu aranżacji. Wybór odpowiedniego rodzaju słupka może więc znacząco wpłynąć na atmosferę danego miejsca i podkreślić jego charakter.

Różne typy słupków odgradzających

Na rynku dostępne są najróżniejsze rodzaje słupków odgradzających. Wybierając odpowiedni model, warto mieć na uwadze cel, jaki ma on spełniać i miejsce, w jakim ma stać. Słupki odgradzające z taśmą są często stosowane w miejscach, gdzie konieczne jest czasowe odgradzanie określonego terenu, na przykład podczas eventów czy remontów. Popularne są szczególnie słupki z taśmą retrakcyjną, wycofywalną, którą można łatwo rozciągnąć pomiędzy słupkami, tworząc tymczasowe bariery. Taśma często ma czarny kolor, ale dostępne są również: żółty, czerwony, żółto-czarny, biało-czerwony, co sprawia, że przechodnie na pewno dostrzegą barierę. Używa się ich do wyznaczania bezpiecznej odległości, a także organizacji kolejek, w przestrzeni komercyjnej czy na lotniskach. Cieszącym się dużym zainteresowaniem rozwiązaniem są też słupki odgradzające ze sznurem, które stanowią elegancki element organizacji przestrzeni np. w okolicach wejść do biur, hoteli czy restauracji.

Jak słupki odgradzające poprawiają bezpieczeństwo?

Słupki odgradzające mogą znacząco wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej. Dzięki ich obecności możliwe jest wyraźne zaznaczenie obszarów przeznaczonych dla ruchu pieszych i zapewnienie im bezpieczeństwa. Słupki tworzą także tzw. punkty kontrolne, które z jednej strony umożliwiają swobodne poruszanie się pieszym, a z drugiej blokują dostęp dla niepowołanych miejsc. Stosowane są tam, gdzie wymagane jest tymczasowe zabezpieczenie terenu (remont, awaria, eventy) lub utrudnienie dostępu do przedmiotów (np. w muzeum, podczas wystaw, koncertów).

W sytuacjach, kiedy pojawia się potrzeba kontrolowania dużego natężenia ruchu pieszych, tak jak na imprezach masowych, koncertach czy meczach, stosowane są słupki odgradzające z taśmą, które są trwałe i odporne na przypadkowe przewrócenie. Pozwalają one na skierowanie tłumu w określonym kierunku bez ryzyka powstania chaosu. Jest to szczególnie istotne na dużych imprezach, gdzie liczy się każda sekunda, a przejrzystość organizacji ruchu może nawet uratować życie. Nie bez powodu więc słupki odgradzające są nieodłącznym elementem planowania bezpieczeństwa takich wydarzeń.

Podsumowanie

Jak widać, słupek odgradzający odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu bezpiecznej, funkcjonalnej i estetycznej przestrzeni użytkowej. Zapewnia nie tylko wygodę oraz bezpieczeństwo pieszych, ale również przyczynia się do utrzymywania porządku i estetyki w pomieszczeniu lub na terenie otwartym. Jednym z popularnych modeli jest słupek odgradzający z taśmą, który wykonany jest ze stali lub aluminium i dostępny jest w różnych kolorach. Wybierając słupek, warto więc zwrócić uwagę na jego konstrukcję, a także zastosowane do jego produkcji i wykończenia materiały. Sprawdź dostępne u nas słupki, artykuły higieniczne i pozostałe elementy wyposażenia przestrzeni, które znajdą zastosowanie w wielu branżach. Odmień przestrzeń w której pracujesz!

Zamknij menu
Przesuń w górę