Grzejnik promiennikowy na podczerwień stanowi nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie ogrzewania, zapewniające efektywne i energooszczędne podgrzewanie przestrzeni. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu rodzajowi grzejników, ich typom, zastosowaniu oraz przede wszystkim ich zaletom. Przybliżymy grzejnik promiennikowy – co to jest za urządzenie i czy warto w niego inwestować.

Jak działa grzejnik promiennikowy?

Zamiast ogrzewać powietrze, jak to robią tradycyjne grzejniki konwekcyjne, grzejniki promiennikowe wykorzystują zjawisko promieniowania podczerwonego, a następnie nagrzewają bezpośrednio obiekty i osoby w ich zasięgu. Jak to możliwe? Elementy grzejne wewnątrz urządzenia generują ciepło, które jest następnie emitowane w postaci fal elektromagnetycznych. Te fale docierają do powierzchni obiektów i osób w zasięgu grzejnika, gdzie zostają przekształcone w ciepło. To sprawia, że otaczające elementy absorbują energię cieplną, podobnie jak ma to miejsce w przypadku promieniowania słonecznego. Sprawia to, że są one skuteczne nawet w dużych przestrzeniach, gdzie trudno utrzymać stałą temperaturę. Dlatego też grzejnik elektryczny promiennikowy to cenne wyposażenie sklepów, a także innych punktów handlowych czy usługowych.

Rodzaje grzejników promiennikowych

Grzejniki promiennikowe dostępne są w kilku wersjach, które łatwiej dopasować do wyposażenia pomieszczenia oraz preferencji użytkowników. Popularne są przede wszystkim:

  • Grzejniki promiennikowe stojące. To najczęściej kolumnowe modele, które mają kilka stopni mocy grzania i spory zasięg. Sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz budynków np. na tarasie.
  • Grzejniki promiennikowe do montażu na ścianie. Oferują one stałe rozwiązanie dla konkretnych obszarów, idealne do zastosowań w pomieszczeniach, gdzie wymagane jest stałe źródło ciepła, na przykład w warsztatach czy garażach.
  • Grzejniki promiennikowe przenośne. Te lekkie i łatwe do przenoszenia grzejniki są idealne do różnych zastosowań, zwłaszcza w miejscach, gdzie potrzebne jest natychmiastowe ogrzewanie, na przykład w magazynach, halach produkcyjnych czy podczas imprez plenerowych. Są mniejsze od stojących kolumnowych, więc bez problemu przeniesiesz je w nowe miejsce.

Zalety grzejników promiennikowych

Jedną z zalet grzejników promiennikowych jest to, że są zasilane prądem elektrycznym, co sprawia, że są ekologiczne i efektywne energetycznie. To urządzenia, które są również wyjątkowo proste w obsłudze. Wystarczy podłączyć je do prądu i można ich używać. Dołączony do zestawów pilot umożliwia uruchamianie grzejników zdalnie. Brak ruchomych części mechanicznych dodatkowo oznacza, że są one wyjątkowo trwałe i wymagają minimalnej konserwacji.

Grzejniki promiennikowe nagrzewają się natychmiast po włączeniu urządzenia, eliminując potrzebę długiego oczekiwania na osiągnięcie pożądanej temperatury. Wiele modeli ma wbudowane systemy regulacji mocy, co pozwala na precyzyjne dostosowanie poziomu ciepła do warunków panujących aktualnie w otoczeniu. Dodatkowo elegancki wygląd grzejników, na przykład połączenie koloru srebrnego i czarnego sprawia, że urządzenie wpasuje się w wystrój każdego pomieszczenia.

Gdzie stosować grzejniki promiennikowe?

Tak naprawdę grzejniki promiennikowe można stosować w każdym miejscu, gdzie zależy nam na szybkim dostępie do grzania. Sprawdzą się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Do najpopularniejszych zastosowań można zaliczyć:

  • sklepy detaliczne i hale targowe – grzejniki te często stosowane są w przypadku dużych powierzchni, zapewniając klientom komfort cieplny podczas zakupów,
  • restauracje i kawiarnie – w miejscach publicznych grzejniki tworzą przytulną atmosferę na zewnątrz w tzw. ogródkach lub na tarasie, umożliwiając klientom korzystanie z przestrzeni na świeżym powietrzu nawet w chłodne dni,
  • magazyny, warsztaty i hale produkcyjne – grzejniki przenośne idealnie nadają się do zastosowania w obszarach przemysłowych, gdzie potrzebne jest skoncentrowane ogrzewanie,
  • targi i wystawy – urządzenia grzewcze są również przydatne podczas sprzedaży produktów na świeżym powietrzu np. podczas kiermaszu, ale również na targach czy podczas wystaw.

Podsumowanie

Grzejniki promiennikowe stanowią nowoczesne i efektywne rozwiązanie w dziedzinie ogrzewania, oferując szeroki zakres zastosowań zarówno w domu, jak i w przemyśle czy usługach. Ich zalety, takie jak natychmiastowe ogrzewanie i precyzyjne sterowanie, sprawiają, że są atrakcyjnym wyborem dla tych, którzy poszukują wydajnego i ekologicznego źródła ciepła. Sprawdź ofertę grzejników w naszym sklepie i wybierz model, który najlepiej będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Zapoznaj się również z pozostałym asortymentem, obejrzyj artykuły higieniczne i BHP, a następnie zadbaj z nami o wyposażenie Twojej firmy.

Zamknij menu
Przesuń w górę