Kluczowym zagadnieniem w handlu niezależnie od branży jest odpowiednia ekspozycja towaru. Jakie są rodzaje manekinów wystawowych i jaką właściwie funkcję pełnią? Czym są i jak wyglądają manekiny sklepowe całopostaciowe? Gdzie można kupić manekina całopostaciowego i na co zwrócić uwagę przy szukaniu idealnego modelu? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości!


Czym jest manekin całopostaciowy? Rodzaje manekinów sklepowych


Na rynku jest wiele rodzajów manekinów wystawowych. To, na jaki model się zdecydujesz, zależy od specyfiki działalności, jaką prowadzisz, prezentowanego towaru i możliwości architektonicznych. Ważne jest, aby dopasować manekiny do wielkości sklepu i potencjalnego klienta. Dzięki temu będzie mógł łatwiej wyobrazić sobie zastosowanie i finalny wygląd, na przykład odzieży roboczej.
Rodzaje manekinów sklepowych:

  • Manekiny całopostaciowe damskie, męskie i dziecięce: najlepszy wybór dla firm, które sprzedają zarówno górne, jak i dolne części garderoby oraz buty.
  • Nogi i ręce ekspozycyjne: będą najlepszym wyborem do prezentacji nakryć głowy, okularów, rajstop czy biżuterii.
  • Tors ekspozycyjny: jeżeli Twój asortyment ogranicza się wyłącznie do koszulek czy bluz, postaw na sam korpus. Dzięki temu zyskasz na miejscu – ten model manekinów będzie wyglądał dobrze nawet na małej witrynie.
  • Głowy ekspozycyjne: sprzedajesz tylko okulary ochronne albo gogle narciarskie? Masz sklep z kapeluszami? Ten model manekina w zupełności wystarczy.

Czym różnią się od siebie manekiny sklepowe? Oprócz wyżej przedstawionych zastosowań manekiny można podzielić także ze względu na:

  • pozycję (biegnący model świetnie sprawdzi się w sklepie sportowym, ale nie zda egzaminu w salonie z garniturami),
  • płeć (manekiny sklepowe męskie i damskie),
  • kolor skóry,
  • szacowany wiek (np. manekiny sklepowe dziecięce)
  • rozmiar,
  • rodzaj tworzywa, z którego są wykonane (plastikowe, styropianowe, drewniane, gąbkowe i wiele innych).

Istnieją także modele kobiet ciężarnych, modelki plus size, abstrakcyjne (bez wyraźnych części cech ludzkich).
 

Jakie manekiny kupić? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę


Skoro omówienie rodzajów manekinów mamy już za sobą, możemy przejść do następnego etapu. Na co zwrócić uwagę, wybierając manekin idealny? Jakie manekiny warto wykorzystać do ekspozycji odzieży? Wszystko zależy od rodzaju Twojej działalności i klienta, do którego kierujesz ofertę. Jeżeli Twój asortyment to odzież robocza dla mężczyzn, raczej nie będą potrzebne Ci modele dziecięce. Analogicznie do tej sytuacji, jeśli sprzedajesz buty, zrezygnuj z kupowania torsów. Ekskluzywną bieliznę zazwyczaj eksponuje się na wysokiej jakości body forms, czyli manekinach bez rąk i nóg. Biżuterię z kolei z powodzeniem sprzedaje się na ekspozytorach dłoni i stóp. Z badań ekspertów wynika jasno, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni reagują lepiej na egzemplarze w neutralnym kolorze, oraz bez wyraźnych rysów twarzy, oczu, nałożonego makijażu, a nawet całej głowy.

Optymalną i jednocześnie najczęściej wybieraną opcją jest model całopostaciowy z ruchomymi elementami. Jednak szukając manekina wystawowego, warto dopasować go nie tylko do asortymentu, lecz także istniejących już dekoracji w sklepie, kolorystyki, rodzaju mocowań (stabilność to podstawa!), czy chociażby metrażu witryn, czy półek. Właściciele dużych powierzchni witrynowych mogą pozwolić sobie na opcje całopostaciowe i wykorzystać ich całkowity potencjał. Ważnym kryterium przy wyborze idealnych manekinów jest ich koszt uzależniony od tworzywa, z jakiego są wykonane (styropian, plastik, wata szklana itp.). Jest to jednak inwestycja, na której nie warto oszczędzać.
 

Czy warto kupić manekin do sklepu?


Dlaczego manekiny są tak samo ważne, jak inne artykuły do promocji towarów? Wystawa sklepowa to miejsce, gdzie nie tylko prezentujesz asortyment, lecz także zdobywasz nowych klientów, przekonujesz ich do swojej estetyki i tego, że jesteś godnym zaufania przedsiębiorcą. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że witryna to najlepsza wizytówka każdego handlowca - dzięki manekinom klient może zobaczyć, jak produkty wyglądają na ludzkiej sylwetce.
Czy warto więc kupić manekin wystawowy do sklepu? Odpowiedź jest prosta: TAK! Wyeksponowanie bestsellerów czy najnowszej kolekcji to prosty i skuteczny sposób na przyciągnięcie klientów. Dzięki nim możesz bawić się stylizacjami i zmieniać wystawę w zależności od dostawy czy pory roku. Jednocześnie przydają się one podczas prasowania czy sesji zdjęciowych do social mediów ­ można powiedzieć, że manekiny są wielozadaniowe.
 

Gdzie kupić manekina sklepowego?


Jeśli zastanawiasz się nad tym, gdzie najlepiej kupić manekina sklepowego, to jesteś w dobrym miejscu. W naszej ofercie znajdziesz wiele rodzajów manekinów, które będą idealnym dopełnieniem Twojej wystawy. Nie wiesz, jak zaaranżować witrynę sklepową? Wszystkie niezbędne produkty znajdziesz tutaj: aranżacje witryn sklepowych.

Zamknij menu
Przesuń w górę