Najlepsze środki do dezynfekcji rąk - jakie wybrać?

W związku z pandemią Covid-19 dostrzegliśmy, jak duże znaczenie dla naszego zdrowia ma regularne i dokładne mycie oraz dezynfekowanie rąk. Higiena stała się dla nas dużo ważniejsza i wiele osób zaczęło się bardziej w tej kwestii pilnować. Jakie środki do dezynfekcji rąk powinniśmy wybierać?

Mimo iż produkty takie pojawiły się niemal w każdym odwiedzanym przez nas miejscu, to w momencie jak sami mamy kupić taki, często nie wiemy, który będzie odpowiedni. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając najlepsze środki do dezynfekcji? Co je wyróżnia i dlaczego właśnie po takie, a nie inne mamy sięgać?
 

Rodzaje, czyli jakie środki do dezynfekcji wybierać?

Preparaty do dezynfekcji rąk różnią się pomiędzy sobą składem. Przede wszystkim chodzi o główny składnik aktywny, odpowiedzialny za skuteczność ich działania. Często mają one nieco inne właściwości i sprawdzają się w walce z konkretnymi patogenami. Jako że higiena i bezpieczeństwo są obecnie niezwykle istotne, to powinniśmy wiedzieć, co znajduje się w takich płynach i jakie z nich wybierać.

Zdecydowanie najczęściej środki do dezynfekcji rąk mają w składzie alkohol, co jest doskonale wielu osobom znane. Znaczenie ma tu jego stężenie, które gdy jest na właściwym poziomie, prowadzi do denaturacji białka, co przyczynia się do możliwości zwalczania wirusów, bakterii i grzybów.

Zastosowanie znajdują najczęściej następujące rodzaje alkoholi:
 

  • etanol,
  • alkohol izopropylowy, propan-2-ol, 2-propanol,
  • N-propanol, 1-propanol lub propan-1-ol.


Wracając do stężenia, określono, że minimalne, jakie powinno występować w celu przeprowadzenia skutecznej dezynfekcji rąk to 60%, jednak zalecane są 70% i więcej. Takie preparaty wyróżniają się bardzo szerokim spektrum swojego działania, które mają miejsce od razu po aplikacji na dłonie. Ponadto zapach jest na poziomie, który większość z nas dobrze znosi.

Na rynku dostępne są również bezalkoholowe płyny do dezynfekcji rąk. W ich przypadku składnikiem aktywnym będzie jedna z następujących substancji: triclosan, benzalkonium chloride, czy chlorhexidine gluconate.

Warto wspomnieć, że wskazane substancje chemiczne mogą być stosowane na skórę. Silniejsze również są w powszechnym użyciu, jednak ich przeznaczeniem są powierzchnie, a człowiek, w czasie korzystania z nich powinien zakładać rękawice ochronne.
 

Koronawirus – jakie środki dezynfekcyjne wybierać?

Istnieje jeszcze kilka dodatkowych kryteriów, które możemy brać pod uwagę, jeśli szukamy odpowiednich środków dezynfekcyjnych w czasie pandemii i zagrożenia koronawirusem. Chodzi w nich przede wszystkim o odczucia i oczekiwania konsumenta. Pośród nich wymienia się konsystencję, która powinna zapewniać łatwe użytkowanie, w miarę przyjemny i akceptowalny zapach, poręczne opakowanie, dające możliwość łatwej aplikacji na skórę, czy występowanie w składzie dodatkowych składników aktywnych. Jeśli nasz środek wykonany jest na bazie alkoholu, to dobrze, jeśli w jego składzie znajdą się składniki nawilżające i łagodzące, które będą skutecznie neutralizować wysuszający wpływ alkoholu na powierzchnię naszej skóry.

Stanowiska do dezynfekcji można przygotować i doskonale wyposażyć dzięki wykorzystaniu artykułów do promocji towarów. Są one niezbędne w wielu miejscach publicznych i nadal z powodzeniem funkcjonują. Może zostaną już z nami na stałe, bo sprawdzają się w dbałości o zdrowie ogółu.

Ponadto środek do dezynfekcji rąk warto zawsze mieć przy sobie. Sprawdzi się w wielu sytuacjach, gdy nie będzie gdzie umyć rąk, a np. będziemy chcieli zjeść posiłek. Można z jego pomocą wyczyścić również ręce dziecka po zabawie w piaskownicy, zanim sięgnie ono po jedzenie. Tak naprawdę nigdy nie wiemy, w jakich okolicznościach skorzystanie z takiego płynu okaże się przydatne, czy nawet konieczne. Dlatego warto postawić na niewielkie i poręczne opakowanie, które będziemy mogli zawsze mieć przy sobie, pod ręką.
 

Środki do odkażania skóry

Niezależnie jednak od tego, na jaki środek do odkażania się zdecydujemy. Musimy brać pod uwagę jego indywidualne właściwości. Ponadto specjaliści wskazują, że konieczne jest również dokładne mycie rąk mydłem, które często wykazuje większą skuteczność w neutralizowaniu koronawirusa niż płyny o działaniu dezynfekcyjnym. Nie bierzmy pierwszego lepszego ze sklepowej półki, tylko dokładnie przemyślmy swój zakup i wybierzmy najkorzystniej jaki się da.  
 

Zamknij menu
Przesuń w górę