W miejscu pracy każdy powinien czuć się komfortowo i bezpiecznie, dlatego tak ważne jest odpowiednie oznakowanie. Różne rodzaje znaków BHP muszą być zastosowane zgodnie ze specyfiką pracy oraz umiejscowione w prawidłowy sposób. Z tego artykułu dowiesz się, jak powinny wyglądać znaki bezpieczeństwa, gdzie trzeba je umieścić oraz czy naprawdę są koniecznością. Zapraszamy do lektury.
 

Jakie są znaki bezpieczeństwa

Znaki BHP, czyli znaki bezpieczeństwa i higieny pracy mają na celu informowanie pracowników danego zakładu o potencjalnych zagrożeniach. Mają one postać symboli i piktogramów, aby jak najbardziej ułatwić szybkie odczytanie ich znaczenia. Jakie są rodzaje znaków bezpieczeństwa BHP w pracy? Można je podzielić na cztery grupy.
 

Znaki zakazu

Pierwszą z nich są znaki zakazu. W zakładach pracy są stosowane w celu zapobiegnięcia określonym działaniom. To czarne piktogramy na białym tle w czerwonym okręgu z przekreśleniem na środku. Tabliczki zakazu mogą zabraniać np. wejścia na teren zakładu osobom nieupoważnionym czy wjazdu. 
 

Znaki ostrzegawcze

Znaki ostrzegawcze stosowane w zakładach pracy to drugi rodzaj znaków BHP. Ostrzegają one przed potencjalnym zagrożeniem – stałym lub tymczasowym. Mają one kształt trójkąta, na którym umieszczony jest czarny piktogram na żółtym tle. Mogą przestrzegać przed trującymi substancjami czy skrajnymi temperaturami.
 

Znaki nakazu

Kolejną grupą są znaki nakazu występujące w zakładach pracy. Występują pod postacią biało-niebieskich piktogramów i mają kształt okręgu. Ich celem jest wymuszenie danej czynności przed rozpoczęciem pracy czy wejściem na teren budynku. Tabliczki nakazu informują o konieczności nałożenia odzieży ochronnej, skorzystania ze środków bezpieczeństwa czy używania sygnałów dźwiękowych.
 

Znaki bezpieczeństwa/informacyjne

Ostatnim rodzajem znaków BHP są znaki bezpieczeństwa i informacyjne. Te pierwsze przedstawiają instrukcje bezpieczeństwa w postaci czarnego tekstu na białym tle i zawierają wszystkie zasady postępowania w przypadku zagrożenia. Znaki informacyjne biało-zielone piktogramy, które informują o higienie pracy oraz miejscu środków bezpieczeństwa. Zastanawiasz się, co to są znaki ewakuacyjne? To właśnie rodzaj znaków informacyjnych, który ma na celu poinformowanie o miejscu zbiórki w trakcie ewakuacji.
 

Co oznaczają znaki ochrony i higieny pracy oraz gdzie należy je umieścić

Znaki bezpieczeństwa i ich rodzaje mają ogromne znaczenie dla prawidłowego działania miejsca pracy. Zastanawiasz się, co właściwie oznaczają znaki ewakuacyjne, nakazu czy ostrzegawcze? Wiele ze znaków BHP zawiera tekst wyjaśniający pod symbolem czy piktogramem. Ułatwia to odczytanie ich znaczenia. 

Tabliczki przeciwpożarowe czy szyldy ewakuacyjne i informacyjne mają istotną rolę w minimalizowaniu występowania obrażeń związanych z nieprzestrzeganiem zasad BHP. Stanowią przypomnienie, a także kierują do wyjścia w razie zagrożenia. Prawidłowe usytuowanie znaków BHP wpływa więc nie tylko na pozwolenie o dopuszczeniu budynku do użytku. To przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa i komfortu pracowników oraz innych użytkowników danej przestrzeni.

Gdzie należy umieścić znaki BHP, aby skutecznie spełniały swoje funkcje i stanowiły jasny komunikat dla pracowników? Przede wszystkim w widocznym dla wszystkich miejscu. Na ich usytuowanie wpływa również powierzchnia zakładu pracy oraz rodzaj i specyfika potencjalnych zagrożeń. 


Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie, czy znaki BHP są konieczne jest prosta: jak najbardziej. Jest to uregulowane przez przepisy, regulaminy i wytyczne, m.in. Kodeks Pracy oraz Konstytucję RP. Warto więc stosować je w miejscu pracy z wielu różnych powodów. 

Tabliczki ostrzegawcze czy oznaczenia podłogowe są ważną częścią wyposażenia każdego obiektu. To jednak nie wszystkie produkty oferowane przez nasz sklep internetowy. Artykuły do promocji towarów w postaci stojaków reklamowych, tablic czy flag są pomocne w zdobywaniu uwagi klienta. Zapewniamy szeroki wybór produktów oraz profesjonalne doradztwo ze strony naszych specjalistów. Zadbaj o bezpieczeństwo oraz marketing swojej firmy i zaopatrz się w niezbędne artykuły od VKF Renzel.
Zamknij menu
Przesuń w górę